Էլեկտրոնային փոստ - խնդիրներ և լուծումներ:
Ինտերնետում առաջին ծառայությունը համարվում է էլ. փոստը, որը գործարկվել է դեռևս 1970 –ին։ Էլ․ փոստի ծառայությունները հանդիսանում եմ յուրաքանչյուրիս կյանքի անբաժանելի մասը, սակայն երբեմն մեզ չի հաջողվում ուղակել կամ ստանալ հաղորդագրություններ։
Ինչու՞ է դա տեղի ունենում:
Հնարավոր չէ մուտք գործել էլ․փոստի համակարգ։
Դա տեղի է ունենում, եթե համակարգը հայտնաբերել է սխալ գաղտնաբառով ձեր հաշիվ մուտք գործելու բազմաթիվ փորձեր: Հնարավոր է, որ դուք ձեռքով սխալ գաղտնաբառ եք մուտքագրում: Եթե հիշում եք փոստի ծրագրի գաղտնաբառը, բայց մուտք գործելու փորձերը մերժվում են, անհրաժեշտ է ստուգեք ձեր համակարգչում վնասակար լրտեսող ծրագրերի առկայությունը, իսկ եթե ձեր համակարգիչը գտնվում է կազմակերպության լոկալ ցանցում, ապա անհրաժեշտ է խնդրի մասին տեղեկացնել համակարգի ադմինիստրատորին, նա կկապվի հոսթինգ մատակարարի հետ՝ խնդիրը պարզելու և/կամ լուծելու համար:
Ուղարկողի IP հասցեն «սև ցուցակում» է հայտնվել ստացող փոստային սերվերի կողմից:
Դա հնարավոր է, եթե ուղարկողը նախկինում ուղարկել է մեծ թվով հաղորդագրություններ: Մեկ հասցեից հաղորդագրությունների թույլատրելի քանակը սահմանափակ է.։ Յուրաքանչյուր փոստային սերվերի ադմինիստրացիա սահմանափակումն անում է ըստ իր հայեցողության: Gmail-ում սա միանգամից 500 հասցեատեր է, Yandex-ում՝ 50: ԷՅԲԻՍԻԴՈՄԵՆ ընկերությունում՝ https://internet.am/, ժամում 300 հաղորդագրություն է: Նկատի ունեցեք, որ պարտադիր չէ, որ ուղարկողը հաղորդագրություններ ուղարկի հարյուրավոր հասցենի, դա կարող է կատարվել վնասակար ծրագրի կողմից, որը վարակել է ուղարկողի համակարգիչը:
Համօգտագործվող հոսթինգ համակարգը, որը սպասարկում է մի քանի հարյուր վեբ էջեր և վերջիններիս էլ․ փոստը, ինքն է հայտնվել է «սև ցուցակում»:
Ի՞նչ է «սև ցուցակը»
Մի շարք կամավոր կազմակերպություններ, որոնք հայտնաբերում են սպամ տարածողներին և մուտքագրում են նրանց IP հասցեները հանրությանը հասանելի տվյալների բազայում: Դուք կարող եք ընդգրկվել «սև ցուցակում», եթե սպամ է տարածվում, վիրուսներ են տարածվում կամ պարզապես այլ օգտատերերի բողոքի պատճառով: Այսօր բոլոր փոստային սերվերները, նախքան ուղարկողից նամակ ստանալը, ստուգում են՝ արդյոք ուղարկողը գտնվում է «սև ցուցակներից» մեկում: Նշենք, որ «սև ցուցակը» պահպանող կազմակերպության ընտրությունը կատարում է փոստային սերվերի ադմինիստրացիան։ Համօգտագործվող հոսթինգի իրավիճակում բավական է, որ հարյուրավոր օգտատերերից մեկը սկսի սպամ ուղարկել, որպեսզի ընդհանուր հոսթինգ համակարգի IP հասցեն ներառվի «սև ցուցակում»: Սովորաբար, փոստային սերվերի ադմինիստրացիան վերահսկում է իր IP հասցեի հեղինակությունը և թույլ չի տալիս նման իրավիճակի առաջացումը։ Դրա համար գործարկվում են մի շարք ներքին տեխնիկական միջոցներ:
Ստացողի փոստարկղում տեղ չկա:
Gmail-ն ունի 15 ԳԲ տարածք փոստի, ֆայլերի, նկարների և տեսանյութերի համար: ԷՅԲԻՍԻԴՈՄԵՆ ԷՅԲԻՍԻԴՈՄԵՆ ընկերության տարածքի չափը որոշվում է պատվիրված սակագնային պլանով՝ https://internet.am/am/hosting-packages. ։ Եթե ընտրված սակագնային պլանով սահմանված տարածքը լիովին լիովին լցված է, ստացողը չի ստանա ձեր հաղորդագրությունը, նամակը, որպես կանոն, կվերադարձվի ուղարկողին:
Փոստը չի հասնում Gmail-ին:
Դա կարող է տեղի ունենալ երկու պատճառով ։ Ուղարկող սերվերի IP հասցեն գտնվում է «սև ցուցակում» կամ ուղարկողի հաղորդագրությունը պարունակում է կասկածելի բառեր, ինչպիսիք են՝ «փող, շահումներ, սեքս, խաղադրույքներ, թմրանյութեր...»: Gmail-ը ինքնուրույն է որոշում, որ բառերն են կասկածելի։ Սա նաև նշանակում է, որ Gmail-ը լյուստրացիայի է ենթարկում ձեր էլ.փոստը, ինչն իր հերթին մտածելու տեղիք է տալիս՝ արժե արդյոք օգտագործել Gmail-ը կոնֆիդենցիալ նամակագրության համար: Այնուամենայնիվ, այս դեպքում ելք կա, սա ձեր հաղորդագրությունները գաղտնագրելն է՝ օգտագործելով PGP համակարգը՝ https://en.wikipedia.org/wiki/Pretty_Good_Privacy:
Տարբեր համակարգերում կան անջատումների մի շարք այլ պատ ճառներ: Օրինակ՝ նամակի կցորդի մեծ չափը, հաղորդակցության ընդհատում ուղարկելու պահին, IP հասցե, որը նման է դինամիկին, գերազանցվել է տառեր ուղարկելու սահմանաչափը մեկ միավորի համար, էլ․փոստի տեղադրման հետ կապված տարբեր խնդիրներ, հաճախորդ՝ չլիցենզավորված Office փաթեթ Outlook-ով, ձեր կազմակերպության տեղական ցանցի կարգավորումներ և այլն:
Օգտագործել Gmail-ը որպես ձեր դոմենի էլ․ փոստ
Երբեմն ձեր հոսթինգ մատակարարի կողմից սահմանված փոստի սահմանափակումները կարող են չհամապատասխանել ձեր պահանջներին, օրինակ՝ փոստարկղի չափը, հակասպամի քաղաքականությունը կամ նամակագրության հատուկ պահանջները: Լուծումը կարող է լինել վճարովի Google ծառայությունը՝ https://support.google.com/domains/answer/6328630?hl=en: Ձեր հաշիվը ճիշտ կարգավորելուց հետո կայքի հոսթինգը մնում է հոսթինգ մատակարարի մոտ, իսկ user@mydomain.am դոմենով էլ․փոստի համակարգը կտեղակայվում Google-ում: Նման լուծում ունեն այլ որոնման համակարգեր, ընտրությունը ձերն է: Կարևոր է հաշվի առնել, որ կորպորատիվ էլ.փոստի առկայությունը զգալիորեն մեծացնում է ձեր կազմակերպության վստահելիությունը:
Խորհուրդներ և օգնության գործիքներ
Մի բացեք հավելվածներն առանց անծանոթ հասցեները ստուգելու, պետք չէ բացել հավելվածներն ընդլայնումներով, ինչպիսիք են exe, .pif, .com .scr .msc .cpl .gadget .jar .hta .bat, .cmd .vb, .vbs, .vbe .ws, .wsf, .wsc, . wsh .js, .jse .ps1, .ps1xml, .ps2, .ps2xml, .psc1, .psc2 .msh, .msh1, .msh2, .mshxml, .msh1xml, .msh2xml .scf .inf .lnk Նույնիսկ անծանոթներից ստացված PDF ֆայլերը կարող են վտանգավոր լինել: Կարևոր է հիշել, որ հարձակվողը կարող է հեշտությամբ փոխարինել «from» դաշտի հասցեն մեկ այլ էլ․ փոստի հասցեով, որը դուք գիտեք, որի սեփականատիրոջը վստահում եք։
https://mxtoolbox.com/SuperTool.aspx ծառայությունը լավ օգնական է: Կարող եք ստուգել դոմենը՝ տեսնելու, թե արդյոք այն գտնվում է «սև ցուցակում»: Օգտագործելով այս ծառայությունը՝ կարող եք որոշել, թե արդյոք ձեր հասցեին նամակ ուղարկողը սպամ է ուղարկում: Դա անելու համար անհրաժեշտ է ընտրել ստացված նամակի վերնագրերը, պատճենել դրանք և տեղադրել պատուհանում՝ https://mxtoolbox.com/EmailHeaders.aspx
Մի քանի վայրկյանից կստանաք ամբողջ տեղեկատվությունը նամակի կարգավիճակի մասին, ուղարկողի՝ «սև ցուցակում» նրա առկայության կամ բացակայության փաստը։ Էլ․փոստի վերնագիրը հեշտությամբ կարելի է գտնել՝ հարցումեն ուղարկելով Google-ին, որտեղ գտնվում է էլ․փոստի վերնագիրը Thunderbird-ում, Outlook-ում, Gmail-ում։ Էլ․փոստի յուրաքանչյուր հաճախորդ կամ բրաուզեր ունի էլ․փոստի վերնագիր հայտնաբերելու իր պարզ ընթացակարգը:
Ուշադիր եղեք «reply to» հասցեին, լատինատառ I տառը և 1 թիվը, Օ տառը և 0 թիվը հաճախ կարելի է շփոթել։ Տեսողական սխալների հավանականությունը կարող է մեծանալ էլ․ փոստի հասցեներում ոչ լատինական տառերի օգտագործման տարածման պատճառով: Եթե նամակը դրամական փոխանցումների մասին է, ժամանակ տրամադրեք՝ զանգի միջոցով ստուգում իրականացնելու համար։ Եղե՛ք զգոն։

ГлавнаяБлогЭлектронная почта - проблемы и решения.
Первым сервисом в Интернете принято считать электронную почту, ведущую свою историю с 1970-го года. Сервис эл. почты сегодня неотъемлемая часть общения, но иногда возникают ситуации, когда наша почта не доходит до адресата или мы не получаем адресованные нам письма.
Почему это происходит?
Не удается войти в систему электронной почты
Такое происходит, если система зафиксировала многократные попытки войти в свой аккаунт с неправильным паролем. Такое возможно, вы вручную вводите неправильный пароль. Если вы запомнили пароль в почтовом агенте, а попытки войти отклоняются, нужно проверить ваш компьютер на предмет наличия вредоносной шпионской программы, если же в локальной сети организации, то необходимо сообщить о проблеме системному администратору, он свяжется с провайдером хостинга для разрешения проблемы.
Адрес отправителя попал в черный список отправляющего почтового сервера.
Это возможно, если отправитель до того рассылал большое количество сообщений. Разрешенное количество сообщений с одного адреса ограничено, администрация каждого почтового сервера самостоятельно устанавливает это количество. В Gmail это 500 адресатов за раз, в Яндексе – 50. В компании ЭЙБИСИДОМЕН https://internet.am/, это – 300 сообщений в час. Заметим, что необязательно самому отправителю рассылать сообщения по сотням адресов, это может организовать вредоносная программа, которой заражен компьютер отправителя.
Система совместного хостинга, которая обслуживает несколько сотен веб страниц с электронной почтой, сама попала в «черный список».
Что такое «черный список» - это целый ряд добровольческие организаций, которые выявляют распространителей спама и заносят их IP адреса в свою общедоступную базу данных. В «черный список можно попасть, если распространяется спам, распространяются вирусы или просто по жалобе других пользователей. Сегодня все почтовые сервера, до того, как получить эл. почту от отправителя, проверяют наличие отправителя в одном из «черном списке». Заметим, что выбор организации, ведущей «черный список» осуществляет администрация почтового сервера. В ситуации с совместным хостингом достаточно одному из сотен пользователей начать рассылать спам, чтобы IP адрес системы шеерд хостинга попал в «черный список» Обычно администрация почтового сервера следит за репутацией своего IP адреса и не допускает такой ситуации, для этого есть целый ряд внутренних технических мероприятий.
В почте получателя нет места.
У почты Gmail есть 15 Гбайт пространства для почты, файлов, фото и видео. В компании ЭЙБИСИДОМЕН размер пространства определяется заказанным планом https://internet.am/ru/hosting-packages. При достижении этого предела получатель не получит ваше сообщение, обычно оно возвращается отправителю. Не доходит почта в Gmail.
Это может произойти по двум причинам, IP адрес отправляющего сервера находится в «черном списке» или в сообщении отправителя есть подозрительные слова, например «деньги, выигрыш, секс, тотализатор, наркотики...» Выбор подозрительных слов Gmail оставляет за собой. Это также означает, что Gmail люстрирует вашу эл. почту, что в свою очередь, заставляет задуматься – а стоит ли использовать Gmail для конфиденциальной переписки. Впрочем, и в этом случае есть выход, это шифрование своих сообщений с помощью системы PGP https://en.wikipedia.org/wiki/Pretty_Good_Privacy:
В различных системах существуют целый ряд других причин для перебоее.
Например, большой размер вложения в десятки Мбайт, прерывание связи в момент отправки, IP адрес похож на динамический, превышен лимит отправки писем за единицу времени, различные проблемы с настройкой почтового клиента, нелицензионный пакeт Office с Outlook, настройками локальной сети вашей организации.
Иногда ограничения для почты, накладываемые вашим хостинг провайдером могут вас не устраивать - это может быть объем почтового ящика, политика борьбы со спамом, особые требования к рассылкам. Решениeм может быть платный сервис Google https://support.google.com/domains/answer/6328630?hl=ru. После правильной настройки вашего аккаунта хостинг вашего сайта остается у хостинг-провайдера, а система электронной почты с вашим доменом user@mydomain.am будет находиться в Google. Подобное решение есть и у других поисковых систем, выбор за вами. Необходимо иметь ввиду, что наличие корпоративной почты существенно повышает доверие к вашей организации.
Советы и инструменты-помошники
Не открывайте вложения без проверки от незнакомых адресов, нельзя открывать вложения с расширениями типа exe, .pif, .com .scr .msc .cpl .gadget .jar .hta .bat, .cmd .vb, .vbs, .vbe .ws, .wsf, .wsc, .wsh .js, .jse .ps1, .ps1xml, .ps2, .ps2xml, .psc1, .psc2 .msh, .msh1, .msh2, .mshxml, .msh1xml, .msh2xml .scf .inf .lnk. Опасными могут быть даже pdf файлы, полученные от незнакомцев.
Важно помнить, что адрес в поле from в электронной почте злоумышленник может легко заменить на знакомый вам адрес, владельцу которого вы доверяете. Это может ввести вас в заблуждение, и вы будете уверены, что получили письмо от надежного партнера. Как проверить, кто вам послал письмо?
Хорошо зарекомендовал себя сервисhttps://mxtoolbox.com/SuperTool.aspx Вы можете проверить свой домен на предмет нахождения его в «черном списке». С помощью этого сервиса можно вычислить, является ли спамером отправитель письма на ваш адрес. Для этого нужно выделить заголовок полученного письма, скопировать его и вставить в окошко https://mxtoolbox.com/EmailHeaders.aspx За пару секунд вы получите всю информацию о статусе отправителя, факт его наличия или отсутствия в «черном списке». Заголовок письма можно легко найти, спросив Google – где находится заголовок письма в Thunderbird, в Outlook, Gmail – для каждого почтового клиента или браузера существует своя несложная процедура обнаружения заголовка письма эл. почты.
Внимательно изучите адрес reply to, часто могут спутаны латинская буквы I и цифра 1, буква Օ и цифра 0. Вероятность визуальных ошибок может возрасти из-за начала использования нелатинских букв в адресах электронной почты. Если в письме речь идет о денежных переводах, не пожалейте времени и сделайте телефонный звонок для подтверждения.