IP հասցեներ և դոմեններ
Գրանցելով դոմեններ և օգտագործոելով IP հասցեներ https://internet.am/domain-registration օգտատերերը հազվադեպ են մտածում, թե ով է դրանք հորինել և ով է տարածում։ Ի տարբերություն երկրների համարների, որոնք հատկացվում են ՄԱԿ-ի կողմից, IP հասցեները և դոմենները հատկացվում են Անունների և համարների նշանակման ինտերնետ կորպորացիայի կողմից՝ ICANN, շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն, որը գրանցված է ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգում: Երկար ժամանակ ICANN-ը աշխատել է ԱՄՆ Առևտրի նախարարության հետ պայմանագրով, սակայն 2016 թվականից ICANN https://www.icann.org -ը անկախ կազմակերպություն է։
ICANN-ը տրամադրում է IP հասցեներ տարածաշրջանային ռեգիստրների միջոցով՝ ARIN, RIPE, APNIC, LACNIC և AFRINIC: Հայ օգտատերերը, ովքեր մտադիր են IP հասցենե ր ձեռք բերել, կապվում են Նիդեռլանդների Ամստերդամ քաղաքում գրանցված RIPE https://www.ripe.net հասարակական կազմակերպության հետ: IP հասցեների բլոկ ստանալու համար հավակնորդտ պետք է դառնա RIPE-ի անդամ և վճարեք տարեկան մոտ 1500 եվրո անդամավճար: Ինչից հետո RIPE –ի նոր անդամը ստանում է IP հասցեների բլոկներ և հնարավորություն ունի օգտագործել այդ IP հասցեները իր ցանցում։ Սովորաբար, RIPE-ի անդամները հեռահաղորդակցության օպերատորներ են, որոնք վճարի դիմաց ստացված հասցեները հասանելի են դարձնում իրենց օգտատերերին: Այնուամենայնիվ, խոշոր կազմակերպությունները կարող են օգտագործել IP հասցեներ իրենց ցանցերում՝ առանց դրանք երրորդ կողմին տրամադրելու:
Հոսթինգի օգտատերերը՝ https://internet.am/hosting-packages հնարավորություն ունեն ստանալ իրենց հատուկ IP հասցեն, սակայն նման պահանջ առաջանում է բավականին հազվադեպ։ Սովորաբար, հոսթինգ օգտագործողները ստանում են իրենց հիշողության տարածությունը մեծ սերվերի վրա մեկ IP հասցեով: Այս սերվեր մուտք գործելու ժամանակ հայցող զննարկիչը, կայքի անվան հետ մեկտեղ, ուղարկում է նաև SNI- կոդ, որը թույլ է տալիս ընտրել այս կայքը հոսթինգ սերվերում տեղակայված մեծ թվով կայքեր ից: Այս մոտեցումը թույլ է տալիս տնտեսապես օգտագործել IP հասցեները, որոնց թիվը սահմանափակվում է 4 միլիարդով։ Կան, իհարկե, նոր տարբերակի IP հասցեներ, որոնց թիվը գրեթե անսահմանափակ է, սակայն ավանդական IP հասցեներն այսօր գերիշխում են ինտերնետ տարածության մեջ։
Դոմենները նույնպես հատկացվում են ICANN-ի կողմից, սակայն ընթացակարգն այլ է, անհրաժեշտ է անդրադանալ պատմությանը։ Նախ, ստեղծվեցին սերվերներ, որոնցում գրանցվեցին համակարգչի IP հասցեի և նրա տառերով գրված անվան համապատասխանության աղյուսակը: Դա արվել է, որպեսզի մարդիկ ավելի հեշտ հիշեն անունները երկար թվերի փոխարեն: Ինտերնետում համակարգիչների քանակի աճի և աշխարհագրության ընդլայնման հետ մեկտեղ որոշվեց այդ համակարգիչների անվանումները կառուցել ըստ երկու բնութագրերի՝ աշխարհագրական և ընդհանուր: Ամենահայտնի ընդհանուր դոմենը .com-ն է; այսօր ընդհանուր դոմենների թիվը գերազանցում է հազարը։ Համակարգիչների անուններն ըստ աշխարհագրության կառուցվածքի, երկրների և տարածքների երկտառ ծածկագրերի աղյուսակը վերցվել են https://www.internationalphoneticalphabet.org/iso- country-codes/ ISO տեղեկատու գրքույկից https://www.iso.org/home.html միջազգային կազմակերպության ստանդարտներ:
Քանի որ համակարգիչները հասանելի դարձան տարբեր երկրներում և տարածքներում, որոշվեց համապատասխանության աղյուսակի վարելը փոխանցել յուրաքանչյուր երկրի տեղական կազմակերպությանը: Հայաստանում նման կազմակերպություն է «Ինտերնետ Հասարակություն» ՀԿ-ն՝ https://www.isoc.am/, որը վարում է .am և .հայ դոմենային անունների ռեգիստր։ Ընդհանուր առմամբ, օգտագործողի բրաուզերը նախ հարցում է անում ICANN սերվերներին և նրանց հիմնական աղյուսակից պարզում է այն սերվերի IP հասցեն, որտեղ պահվում են .am և .հայ տիրույթների համապատասխան գրառումները։ Դրանից հետո տեղական սերվերի աղյուսակից ստացվում է IP հասցեն, որին հատկացված է .am և ․հայ գոտիների աղյուսակում։ Իմանալով IP հասցեն՝ բրաուզերը կապվում է վեբ էջի հետ, որը տեղակայված է այս սերվերում: Իհարկե, այսօր այս ընթացակարգը շատ ավելի բարդ է։
Ինտերնետ Հասարակություն isoc.am -ը պահպանում է համապատասխանության աղյուսակը իր սերվերների վրա, սակայն այս աղյուսակում գրանցումները կատարվում են դոմենային անուններ գրանցող ընկերությունների կողմից՝ https://internet.am: Դոմենի գրանցումը մեկանգամյա գործողություն է, գրառումը պահվում է Ինտերնետ հասարակության աղյուսակում մեկ տարի: Իհարկե, դուք կարող եք մի քանի տարով վերապահել մուտքերի քանակը:
Կարելի է փաստել, որ IP հասցեները և դոմենները չեն պատկանում այս երկրին և չեն թողարկվում ՄԱԿ-ի կողմից, չնայած մի շարք պետություններ անհաջող փորձում են ICANN-ի իրավունքները փոխանցել միջպետական այդ կառույցին։ Երկրի տիրույթի ճիշտ անվանումը՝ երկրի կոդի Վերին Մակարդակի Դոմեն է (ccTLD):

ГлавнаяБлогIP адреса и домены
Регистрируя домены и используя IP адреса и ( https://internet.am/ru/domain-registration ) пользователи редко задаются вопросом, кто их изобрел и кто их распределяет. В отличие от телефонных кодов страны, которые распределяются со стороны подразделения ООН, IP адреса и домены распределяются со стороны Internet Corporation for Assigning Names and Numbers – ICANN, бесприбыльной организацией, зарегистрированной в штате Калифорния, США. Долгое время ICANN работала в рамках контракта с министерством торговли США, но с 2016 года ICANN https://www.icann.org независимая организация.
IP адреса ICANN предоставляет через региональные регистратуры – ARIN, RIPE, APNIC, LACNIC и AFRINIC. Армянские пользователи, имеющие намерение получить IP адреса оращаются в RIPE https://www.ripe.net общественную организацию, зарегистрированную в Амстердаме, Нидерланды. Для получения блока IP адресов необходимо стать членом RIPE и ежегодно выплачивать членские взносы в порядка 1500 евро. После чего новый член RIPE получает блоки IP адресов и имеет возможность использовать эти IP адреса в своей сети. Обычно членами RIPE являются операторы связи, которые за плату предоставляют полученные адреса среди своих пользователей. Впрочем, крупные оранизации могут использовать IP адреса внутри своих сетей, без предоставления их третьей стороне.
Пользователи хостинга https://internet.am/ru/hosting-packages имеют возможность получить свой выделенный IP адрес, однако такое требование возникает достаточно редко. Обычно пользователи хостинга получают свое дисковое пространство на большом сервере с одним IP адресом. При обращении к этом серверу браузер запрашивающего вместе с именем сайта посылает также и SNI – код, который позволяет выбрать данный сайт из большого количества сайтов, расположенных на сервере хостинга. Такой подход позволяет экономно использовать IP адреса, количество которых ограничено 4-мя миллиардами. Есть, конечно, IP адреса новой версии, количество которых практически неограниченно, но традиционные IP адреса сегодня доминируют в Интернет пространстве.
Доменные имена также распределяются со стороны ICANN, однако процедура здесь другая. Сначала были созданы сервера, в которых была записана таблица соответствия IP адреса компьютера и его конкретного имени в буквенном обозначении. Это было сделано для того, чтобы людям легче было запоминать имена вместо длинной последовательности цифр. По мере роста количества компьютеров в Интернет и увеличения их географии было решено структурировать имена этих компьютеров по двум признакакам – географическому и общему.
Наиболее популярный общий домен это .сом, сегодня число общих доменов превышает тысячу. Для структурирования имен компьютеров по географическоум признаку была взята таблица двухбуквенных кодов стран и территорий https://www.internationalphoneticalphabet.org/iso- country-codes/ из справочника ISO https://www.iso.org/home.html –международной организации стандартов. По мере появления компьютеров в разных странах и территориях было решено передать права хранения таблицы соответсвтия для местной организации в каждой стране.
В Армении такой организацией является НПО Общество Интернет https://www.isoc.am/, которая ведет регистр доменых имен .ам и .հայ․ В общем случае браузер пользователя сначала запрашивает серверы ICANN и узнает из их главной таблицы адрес IP адрес сервера, где хранятся записи соответсвия для доменов в зонах .ам и .հայ. После чего из местной таблицы узнает IP адрес, которому присвоен данный домен зоны .ам . հայ. Узнав IP адрес браузер связывается с веб страницей, которая хостируется на данном сервере. Конечно, сегодня эта процедура гораздо более сложная.
Общество интернет isoc.am хранит таблицу соответствия в своих серверах, однако записи в этой таблице делают компании-регистраторы доменных имен, https://internet.am. Регистрация домена это единовременное действие, запись хранится в таблице Общества Интернет в течение одного года. Конечно, можно зарезервировать количество записей на несколько лет.
Таким образом можно констатировать, что IP адреса и домены не принадлежат данной стране, и не выданы со стороны ООН, хотя ряд государств безуспешно пытается передать права ICANN этой межгосударственной структуре. Правильное наименование странового домена – Домен Высшего Уровня кода страны (ccTLD).